W szparze międzypośladkowej na wysokości kości guzicznej (ogonowej) czasami tworzą się otworki, w których przeważnie znajdują się pojedyncze włosy. Otworki te łączą się kanalikami z niewielkimi torbielami znajdującymi się w tkance podskórnej.
Przyczyny powstawania zmian nie są całkowicie wyjaśnione. Przypuszczalnie są następstwem urazu i wnikania włosów do tkanki podskórnej lub zmian o typie wad wrodzonych. Choroba występuje przeważnie u nadmiernie owłosionych młodych mężczyzn, stosunkowo często u zawodowych kierowców.
Objawy. Torbiele włosowate zwykle są nie dostrzegane tak długo, dopóki nie rozwinie się w ich obrębie ostry proces zapalny. Wówczas torbiel powiększa się, pojawia się obrzęk i zaczerwienienie okolicznej skóry. Chorzy skarżą się na silne bóle. Proces zapalny może samoistnie ustąpić albo doprowadzić do powstania ropnia, który często ulega przebiciu na zewnątrz. Choroba nie leczona daje okresowe nawroty lub przechodzi w stan przewlekły, w którym wydzielina surowiczo-ropna wydobywa się z pojedynczych lub mnogich ujść łączących się z torbielą.
Leczenie ropnia polega na rozcięciu i sączkowaniu. W przypadkach przewlekłego zakażenia połączonego ze stałym sączeniem wydzieliny torbiel jest wycinana wraz z otaczającymi tkankami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz